Samsung, Texas Fabrikasındaki 2nm Çip Üretim Planlarını Erteledi

Samsung’un Austin, Texas yakınlarındaki Taylor fabrikasında bazı değişiklikler yapılması planlanıyordu. Bu fabrikada 4nm süreç teknolojileriyle üretim yapılıyordu, 2nm’ye yükseltilmesi hedefleniyordu. Ancak yapılan bu planlama gecikmeye uğramış olabilir.

Koreli haber kuruluşu ETnews‘e göre Samsung, yükseltmeyi değerlendirirken Taylor fabrikası için ekipman siparişlerini erteledi. Henüz yeni plan belirlenmiş değilken, nihai kararın 2024 yılının üçüncü çeyreğinde verilmesi bekleniyor.

TSMC’nin 2nm teknolojilerini geliştirmeye devam ettiğini biliyoruz, Tayvanlı dev bir süre önce 2nm sürecinde bir güncelleme yapmıştı. Rakibi Samsung, 44 milyar dolarlık Taylor, Teksas tesisini genişletmek için Beyaz Saray’dan 6,6 milyar dolar alarak CHIPS yasasından en çok faydalanan şirketlerden biri oldu. Hükümetten destek alınsa bile, görünüşe bakılırsa Samsung’un bazı endişeleri var.

Yapay zeka gelişiminin hızlı temposu nedeniyle Samsung, yeni nesil 2nm süreci için ARM ile çalışmaya karar verdi. AMD, Qualcomm ve NVIDIA gibi bazı önemli müşterileri ABD’de bulunduğundan, gelecek teknolojilerinin üretim üssünü burada inşa etmeyi planlıyorlardı.

ABD geçen yıl yarı iletken endüstrisine son 28 yılın toplamından daha fazla yatırım yaptı. Ancak NVIDIA CEO’su Huang, ABD’nin Çin ve Tayvan’a olan yarı iletken bağımlılığından kurtulması için 20 yıla ihtiyaç olduğunu söylüyor. Bu arada Washington, gelişmiş çip ihtiyaçları için TSMC’ye güvenmek zorunda, bu nedenle ada ülkesini dış tehditlerden korumaları gerekiyor. Zira gelişmiş çip üretimini etkileyen herhangi bir işgal (Çin taraflı) ABD ekonomisini mahvedecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir