Trump’ın büyük yargı zaferi: “Başkanların resmi eylemler için mutlak dokunulmazlığı vardır”

T24 Dış Haberler

ABD Yüksek Mahkemesi, eski ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti 2024 başkan adayı Donald Trump’ın 2020 seçim sonuçlarının resmileşmesini engellemeye çalışmaya yönelik suçlamalarla ilgili kısmi dokunulmazlığı olduğuna hükmetti. 

Yüksek Mahkeme’de çoğunlukta olan muhafazakar hakimlerin 6’sı da Trump lehine oy verdi. 3 liberal hakim, Trump’ın kısmi dokunulmazlığı olmaması gerektiği yönünde oy kullandı. Bu kararla birlikte ABD Yüksek Mahkemesı̇, Donald Trump’ın 2020 seçı̇mlerı̇nı̇ engelleme suçundan federal yargılamadan muaf tutulma talebı̇nı̇ reddeden yargı kararını iptal ettı̇.

Pazartesi günü alınan karar, 6 Ocak 2020 Kongre baskınıyla ilgili yürüyen yargı sürecini daha da komplike hale getirecek. Karar doğrultusunda Trump, kendisine yöneltilen bazı suçlamalardan yargılanamayacak ve karar bir alt mahkemeye gönderileceği için yüksek ihtimalle kasım ayında yapılacak seçimlerden önce bu davada büyük jürinin karşısına çıkmayacak. 

Yargıçlar, eski başkanların görevdeyken gerçekleştirdiği resmi eylemler nedeniyle yargılanamayacağını çünkü “mutlak muafiyeti olduğunu”, ancak özel davranışları için dokunulmazlığı olmadığına hükmetti. 

Trump, eğer kasım ayında iktidara gelirse Adalet Bakanlığı’na davanın tamamen düşürülmesi emri verebilir. 

Trump aleyhinde oy kullanan liberal hakimlerden Ketanji Brown Jackson, “Mahkeme, ABD’deki en güçlü resmi yetkilinin yasaları kendisine göre uygulayabileceğine karar verdi” dedi.

Trump, kararın ardından sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Anayasamız ve demokrasimiz için büyük bir zafer. Amerikalı olmaktan gurur duyuyorum” yazdı.

6 Ocak Kongre baskını

ABD’de aşısı sağ gruplar ve Trump destekçileri 3 Kasım 2020 seçim sonuçlarının onaylanması oturumunun yapıldığı Kongre’ye 6 Ocak 2021 tarihinde baskın gerçekleştirmiş, baskında 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Baskının ardından “halkı isyana teşvikten” azil istemiyle yargılanan Trump hakkında Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi tarafından hazırlanan Trump’ın azil maddesi 14 Ocak 2021 tarihinde Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilmişti.

Trump, 13 Şubat 2021’de Şubat ayında aklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir